Bilgi ve Hayal Gücünüzün Dansı: Zihin Haritası

“Zihin haritaları, sıradan detayların sisli perdesini kaldırarak şirketinizin ya da sizin varacağınız ışıldayan vizyonu görmenizi sağlayacak ve sadece yaşamınızı sürdürmenize değil, aynı zamanda iş hayatında başarılı olmanıza yardım edeceklerdir.”

Tony Buzan

 

• Hedef belirlemek ve onlara ulaşmak,

• İşinizde daha etkin olmak,

• Yeni fikirler ve yaratıcı çözümler üretmek,

• Kariyer değişikliği yapmak ya da kendi işinizi başlatmak,

• Kendinize güvenerek mükemmel sunumlar yapmak,

• Kendinizi ve düşüncelerinizi savunmak,

• İş yerindeki en önemli oyuncu olmak,

• Takımınızı başarıya götürmek ister misiniz?

Eğer bu sorulardan birine “evet” yanıtı veriyorsanız sizin en büyük yardımcılarınız zihin haritaları olacaktır…

 

Zihin Haritası nedir?

Zihin haritası, not almanın renkli, görsel bir biçimidir; hem bir kişi hem de bir grup için uygulanabilir. Merkezinde ana fikir ya da görüntü vardır. Buradan hepsi ana fikre bağlı olan dallar ayrılır. Bu dallar, ana fikre daha derin anlamlar yükleyecek konulardan oluşur. Her bir dal, daha da derinleşmek için kendi içinde farklı dallara ayrılır. Bu dallar birbiriyle bağlanırken aslında bağlanan düşüncelerdir.

Zihin haritası, merkezden dışa doğru gittikçe düşüncelerinizin de aynı biçimde hareket etmesini sağlar. Bir süre sonra zihniniz açılır ve hem kendiniz hem de çevrenizdekiler için ilham kaynağı olursunuz; hayal gücünüz sınır tanımaz.

 

Zihin Haritaları Nasıl İşler?

Çizgiler, sıralamalar, harfler, rakamlar ve listeler sol beynin zihinsel becerileridir. Beyin fırtınası yaparken sadece bunları kullanmak, yalnızca beynin sol tarafını harekete geçireceği için yaratıcılığı kısıtlar. Yaratıcı olmak için beynin sağ tarafının da kullanılması gerekmektedir. Sağ beynin zihinsel becerilerinden biri de rengi, imajı, ritmi ve uzamsal farkındalığı yorumlamaktır.

Bu yüzden zihin haritaları, sadece harfler ve rakamlar değil, renkler ve imajlar da kullanılarak beynin hem sol hem sağ tarafını harekete geçirirler. Her iki taraf da, birbirini besleyerek ve güçlendirerek sınırsız bir yaratıcılık potansiyeli sağlar.

 

Kişisel Arama Motorunuz

Zihin haritaları, son derece yararlı düşünce araçlarıdır, çünkü beyninizle birlikte çalışırlar ve düşünceler arasında bağlantı kurmanıza yardım ederler. Zihin haritanıza eklediğiniz her yeni dal bir öncekiyle bağlantılıdır. Beyninizin nasıl düşündüğünün görsel dışa vurumlarıdır. Ana noktaya odaklanmanızı sağlayarak, bağlantı kurma yoluyla ve hayal gücünüz yardımıyla sizi sonuçlara götürür. Aynı şehir haritaları gibi, size varış noktasına nasıl gideceğinizi gösterir.

 

Kendinizle başlayın

Bunun için şunlara ihtiyacınız olacak:

• Boş bir kağıt

• Renkli kalemler, boya kalemleri

• Hayal gücünüz

 

İşinize değil, kendinize odaklanın.

Başarılı olduğunuz şeyler neler?

Becerileriniz neler?

 

Bu örneği kendinize göre düzenleyin ve ekleyebildiğiniz kadar yeni alt dallar ekleyin.

 

Yaratıcılığınızı özgür kılmanın yolları

Dinleyin ve öğrenin: Önce kendinizi dinleyin. Konuşurken başkalarının sözünü kesen biriyseniz, aynı durumda kaldığınızda ne hissettiğinizi düşünün. Başkalarını dinlemeye zaman ayırırsanız, hem öğrenecek çok şey bulursunuz hem de sizin konuşmanız gerektiğini zaman sizi dinleyecek birilerini bulursunuz.

Okuyun: Yeni bir şeyler okumayı deneyin. Kitap seçerken daha radikal kararlar verin. Her gün aynı gazeteyi okuyorsanız farklı bir gazete alın. Unutmamanız gereken bir şey okuyorsanız, zihin haritası yöntemini deneyin.

Karalayın ve resim çizin: Bunun için ressam olmanıza gerek yok. Zihin haritalarınızı renklendirin.

Ufkunuzu genişletin: Hem iş hem de özel yaşamınızda yeni arkadaşlıklar ve ilişkiler kurmak için elinize geçen her fırsatı değerlendirin. Yaşamınıza giren herkes size yeni bakış açıları katacaktır.

Rüya görün ve hayal kurun: Eğer sabah kalktığınızda rüyanızı hatırlıyorsanız hemen not alın. Rüyalarınız yaşamınızla ilgili ilginç iç görüler verirler.

Zihinsel harita makinenizi de çalıştırın: Beyniniz de tüm diğer organlarınız gibi vücudunuzun bir parçasıdır. Hepimizin bildiği bir deyiş vardır: Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Bu yüzden sadece bedensel değil zihinsel egzersizler de yapın.

 

Reklamlar
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: